Lekcja 5 - rogi na swoich miejscach

Drugi poziom wtajemniczenia zaliczony, czas więc najwyższy by przejść do kolejnego etapu. W tej lekcji dzięki tzw. dziewiątce (ruchów) umieścisz rogi na swoich miejscach. Ważne będzie by każdy róg był na swoim miejscu, czyli miał te same kolory co ściany, które się w nim spotykają. Mniej ważna będzie kwestia idealnego ułożenia tych kolorów, bo tym zajmiemy się później.

Zanim zaczniesz, przyjrzyj się bardzo uważnie poniższym obrazkom i wyjaśnieniom. Jest to naprawdę bardzo ważne!

Kostka Rubika - układanie rogów
Rys.A
  Kostka Rubika - układanie rogów
Rys.B
  Kostka Rubika - układanie rogów
Rys.C
To jest przykład rogu na właściwym miejscu. Zgodnie z kolorami ścian, które łączy ten klocek powinien on być biało-czerwono-żółty. Trochę przekręcony, ale jest ok.   To jest przykład rogu na niewłaściwym miejscu. Zgodnie z kolorami ścian, które łączy ten klocek  powinien on być biało-czerwono-żółty. Niestety jest zielono-biało-pomarańczowy. Nic się nie zgadza.   To jest przykład rogu idealnego na właściwym miejscu. Zgodnie z kolorami ścian, które łączy ten klocek powinien on być biało-czerwono-żółty. Jak widać klocek dopasowany jest idealnie.

Teoria w głowie? Czas przejść do praktyki! Wybierz sobie pierwszy lepszy róg dolnej ściany. Sprawdź czy kolory jakie ma wybrany klocek są tymi samymi co ściany, które łączy. Innymi słowy sprawdź czy róg jest na właściwym miejscu. Zgodnie z rysunkami powyżej (Rys.A, Rys.C) będzie to wtedy, gdy róg będzie posiadać odpowiednie kolory, ale niekoniecznie będą one dopasowane idealnie. W taki sam sposób sprawdzasz wszystkie pozostałe rogi. Na szczęście jest ich tylko 4, więc nie powinno Ci to zająć więcej niż kilka sekund. No chyba, że jesteś daltonistą, to zrobisz to jeszcze szybciej :)

Najczęściej jest tak, że żaden róg nie jest na swoim miejscu. Aby sobie z tym poradzić obróć dolną ściana raz w prawo lub lewo i ponownie sprawdź umiejscowienie rogów. Jeśli znowu nic, to ponownie kręcisz w tym samym kierunku co wcześniej (max 4 takich obrotów) i znów sprawdzasz.

W całej tej zabawie chodzi o to by znaleźć wśród rogów dolnej ściany co najmniej takie dwa sąsiadujące (obok siebie), które będą na właściwym miejscu.

Podczas sprawdzania może się okazać, że masz szczęście i wszystkie 4 rogi są na swoim miejscu i wtedy możesz z czystym sumieniem przejść do kolejnej lekcji. Może też być tak, że tylko jeden róg jest ok, albo dwa ale na przeciwległych końcach. Wówczas przechodzisz do wykonywania "dziewiątki" po uprzednim ustawieniu właściwego rogu jako elementu wspólnego przedniej i lewej ściany. Może być także sytuacja, której właśnie szukasz sprawdzając rogi, czyli układ gdzie dwa klocki, które są sąsiadami są ok, ale dwa inne są zamienione miejscami.

Jeśli zatem znajdziesz tylko dwa właściwe rogi obok siebie to obróć całą kostkę tak, by elementy te znajdowały się w tylnej ścianie i przejdź do wykonania tzw. 9 ruchów. Rzuć okiem na obrazek obok, by upewnić się co do umieszczenia dobrych rogów - to te zaznaczone ciemniejszym odcieniem szarości.

Układanie rogów - czyli tzw. 9 ruchów (odliczanie podczas kręcenia bywa bardzo pomocne)

  1. prawa ściana raz w dół
  2. dolna ściana raz w lewo
  3. prawa ściana raz w górę
  4. przednia ściana raz w prawo
  5. dolna ściana raz w prawo
  6. przednia ściana raz w lewo
  7. prawa ściana raz w dół
  8. dolna ściana raz prawo
  9. prawa ściana raz w górę

Kostka Rubika - układanie rogów

 

Powyższe ruchy (tzw. 9) wykonujemy do skutku, tak długo aż każdy róg będzie na swoim właściwym miejscu, choć niekoniecznie idealnie. Aby sprawdzić, kiedy przestać powtarzać ruchy z "dziewiątki" musisz po każdorazowym ich wykonaniu szukać dopasowania rogów. Jeśli przed wykonaniem 9 ruchów, dwa właściwe rogi były dane do tyłu to po "dziewiątce" wszystkie rogi powinny być ułożone. Wystarczy przekręcić dolną ścianą, by były na właściwych miejscach i już można przejść do kolejnej lekcji.

Przycisk do uruchomienia animacji. Do poprawnego działania wymagane jest oprogramowanie Java

 

Copyright by KostkaRubika.info 2003-2013. Wszystkie prawa zastrzeżone. Grafika i treść - Rubikman, Layout - Bartosz Grabowski