Układanie
kostki obrazkowej

Kostka Rubika Obrazkowa - ułożona poprawnie

Też masz taką kostkę? Fajnie, nie? Zamiast nudnych kolorów, masz na ścianach jakieś zdjęcie, logo jakiejś firmy lub postacie z ulubionej bajki.

Zabawa z taką kostką zaczyna się całkiem standardowo. Mieszasz i układasz. Po siedmiu lekcjach tego kursu jest to bardzo proste, prawda?

Jest tylko jeden malutki, zupełnie tyci tyci problem. Kiedy jesteś już na mecie, okazuje się często, że środkowy klocek niektórych ścian jest obrócony nie w tą stronę co trzeba...

Kostka Rubika Obrazkowa - ułożona odwrotnie

W zasadzie jest to jednak dość spory kłopot, bo może się okazać że układając obrazek twarzy, uzyskujesz taki efekt, w którym nos ma dziurki skierowane do góry zamiast w dół albo oczy są na brodzie... Nie wiem jak Ty, ale ja bym nie chciał tak wyglądać... i myślę że Ciastek też nie!

Ale i na to wymyślono lekarstwo :) Ułożenie kostki obrazkowej składa się w skrócie z dwóch etapów. Pierwszy to ułożenie kostki jakby była zwykłą kostką, a to już z pewnością potrafisz. Drugi to zastosowanie jednego z trzech zestawów ruchów (a być może i wszystkich => w zależności od rozwoju sytuacji). Ale najpierw... kilka słów wyjaśnienia.

Środkowe elementy mogą być przekręcone tylko (!) na trzy sposoby:

 • lewo-prawo 90 stopni, co oznacza, że środek górnej ściany obrócony jest w lewo o 90 stopni, a środek lewej ściany obrócony jest w prawo o 90 stopni
 • prawo-lewo 90 stopni, co oznacza, że środek górnej ściany obrócony jest w prawo o 90 stopni, a środek lewej ściany obrócony jest w lewo o 90 stopni
 • do góry nogami, co oznacza, że środek górnej ściany obrócony jest o 180 stopni

Podczas naprawiania dwóch pierwszych wariantów kosteczki zmieniają swoją orientację tylko i wyłącznie (!) na górnej i lewej ścianie, a reszta elementów pozostaje bez zmian. Trzeci wariant dotyczy obróconego środka o 180 stopni a zmiany zachodzą tylko (!) na górnej ścianie. Zanim zaczniesz kręcić, porównaj wygląd swojej kostki z obrazkami w poniższych wariantach, ustaw kostkę i do dzieła.

Bardzo ważne: wykonanie dwukrotnie ruchów przewidzianych dla 90 stopni, nie daje (!) tego samego efektu co wykonanie ruchów dla kosteczki obróconej o 180 stopni.

 

lewo - prawo

Kostka Rubika obrazkowa - 90 stopni w lewo (przed)

wersja PRZED

Kostka Rubika obrazkowa - 90 stopni w lewo (po)

wersja PO

Ustaw kostkę tak jak na pierwszym rysunku (wersja PRZED), czyli na górnej ścianie środkowy klocek obrócony w lewo o 90 stopni, a na lewej ścianie środkowy obrócony w prawo o 90 stopni. Resztą kostek nie przejmuj się.

Wykonaj poniższe ruchy:

 1. Góra w lewo
 2. Środek w dół
 3. Równik w prawo
 4. Środek w górę
 5. Góra w prawo
 6. Środek w dół
 7. Równik w lewo
 8. Środek w górę

Porównaj swój wynik z drugim obrazkiem (wersja PO). Zauważ, że zmiany zachodzą tylko na górnej i lewej ścianie.

 

prawo - lewo

Kostka Rubika obrazkowa - 90 stopni w prawo (przed)

wersja PRZED

Kostka Rubika obrazkowa - 90 stopni w prawo (po)

wersja PO

Ustaw kostkę tak jak na pierwszym rysunku (wersja PRZED), czyli na górnej ścianie środkowy klocek obrócony w prawo o 90 stopni, a na lewej ścianie środkowy obrócony w lewo o 90 stopni. Resztą kostek nie przejmuj się.

Wykonaj poniższe ruchy:

 1. Środek w dół
 2. Równik w prawo
 3. Środek w górę
 4. Góra w lewo
 5. Środek w dół
 6. Równik w lewo
 7. Środek w górę
 8. Góra w prawo

Porównaj swój wynik z drugim obrazkiem (wersja PO). Zauważ, że zmiany zachodzą tylko na górnej i lewej ścianie.

 

do góry nogami

Kostka Rubika obrazkowa - 180 stopni (przed)

wersja PRZED

Kostka Rubika obrazkowa - 180 stopni (po)

wersja PO

Ustaw kostkę tak jak na pierwszym rysunku (wersja PRZED), czyli na górnej ścianie środkowy klocek obrócony w lewo o 180 stopni. Resztą kostek nie przejmuj się.

Wykonaj poniższe ruchy dwukrotnie

 1. Góra w lewo
 2. Prawa w dół
 3. Lewa w górę
 4. Góra w prawo (lub lewo) dwa razy
 5. Prawa w górę
 6. Lewa w dół

Porównaj swój wynik z drugim obrazkiem (wersja PO). Zauważ, że zmiany zachodzą tylko na górnej ścianie.

 

* Powyższa instrukcja układania obrazkowej kostki logicznej jest opracowaniem własnym na postawie strony stworzonej przez Matthew Monroe i prezentowana tutaj za zgodą autora.

Copyright by KostkaRubika.info 2003-2013. Wszystkie prawa zastrzeżone. Grafika i treść - Rubikman, Layout - Bartosz Grabowski