Lekcja 6 - rogi w dobrych kolorach

Muszę przyznać, że ta lekcja jest najfajniejsza ze wszystkich. Ruchy są tak proste i łatwe do zapamiętania, że nawet bardzo początkujący rubikmaniak może je wykonywać i jednocześnie prowadzić rozmowę np. z przyjaciółmi. Mina osób, które widzą jak układasz nie patrząc w ogóle na kostkę jest bezcenna, nawet jeśli nie jest to wyczyn na miarę układania całej kostki metodą Blindfolded.

Po poprzedniej lekcji Twoja kostka ma wszystkie dolne rogi na swoich miejscach (to jest warunek, by zacząć tę lekcję!), a być może kolory niektórych rogów pasują idealnie. Na tej części kursu dowiesz się jak rogom na właściwych miejscach pozamieniać kolory, by każdy róg był idealnym a kostka wyglądała np. tak jak na rysunku obok.

Kostka Rubika - kolorowanie rogów

Spójrz na obrazki po prawej. Przedstawiają tą samą kostkę z dwóch stron - pierwszy to widok ściany przedniej oraz lewej, drugi to widok ściany przedniej i prawej. Zwróć uwagę na wygląd rogów, które są częścią przedniej ściany. Ten po lewej jest idealny, ten po prawej nie. Takie ustawienie kostki będzie Twoim punktem wyjściowym dla czynności zwanych kolorowaniem rogów. Zanim jednak zaczniesz kręcić, zrób remanent tego co już masz. Niektórym się poszczęści i kostka już po poprzedniej lekcji będzie miała wszystkie rogi idealne... ale umówmy się, że takiego fuksa to się ma raz na milion! Przeważnie kolorować trzeba wszystkie i bardzo proszę by w tym momencie nie wyciągać z szuflady szminki, korektora, mazaków i innych mazideł... Do ukończenia tego etapu potrzebne są tzw. "ruchy lewo-prawo".

Kostka Rubika - kolorowanie rogów

Kostka Rubika - kolorowanie rogów

Ale nie tak prędko. Kostka do kręcenia musi być w odpowiedniej pozycji, o czym wspomniałem już kilka linijek wyżej. Jeśli po zrobieniu przeglądu kolorystyki rogów stwierdzisz, że sąsiadami jest róg idealny oraz nie-idealny to obróć kostką tak by oba były częścią przedniej ściany oraz obowiązkowo idealny był po lewej, a nie-idealny po prawej. Dopiero tak ustawioną kostką możesz kręcić zgodnie z poniższymi wskazówkami. Jeśli żaden z rogów nie jest idealny to przejdź do wykonywania ruchów, ale jeśli choć jeden jest taki, to musi być ustawiony po lewej stronie, podczas gdy nie-idealny jest po prawej.

Ważne! Wykonaj ruchy lewo-prawo, zawsze (!) zaczynając od lewej. Ruchy lewo-prawo to jedność - tak jak moje skarpetki i gaz, który się z nich ulatnia. Nie ma czegoś takiego jak ruchy lewo i coś tam, lub lewo i koniec, bo coś się tam fajnie ułożyło. Musi być jedno i drugie, bo tylko wtedy nie rzucisz kostką o ścianę.

Pamiętaj: najpierw wszystkie lewo, potem wszystkie prawo.

Lewo:
 • lewa ściana raz w dół
 • dolna ściana raz w prawo
 • lewa ściana raz w górę
 • dolna ściana raz w prawo
 • lewa ściana raz w dół
 • dolna ściana dwa razy w lewo (lub prawo, to bez znaczenia)
 • lewa ściana raz w górę
Prawo:
 • prawa ściana raz w dół
 • dolna ściana raz w lewo
 • prawa ściana raz w górę
 • dolna ściana raz w lewo
 • prawa ściana raz w dół
 • dolna ściana dwa razy w prawo (lub lewo, to bez znaczenia)
 • prawa ściana raz w górę

Ruchy lewo-prawo wykonujemy do skutku. Jeśli zatem po wykonaniu powyższych ruchów nie masz przed oczyma dwóch idealnych rogów, to NIE kręć kostką we wszystkie świata strony, ale ponownie je wykonaj trzymając ją dokładnie w tej samej pozycji jak przed rozpoczęciem ruchów. Jeśli więc, robiąc to pierwszy raz (tylko bez włochatych myśli!) czerwony kolor był pośrodku przedniej ściany i wówczas nie udało ułożyć się dwóch idealnych rogów, to za drugim razem także musisz widzieć czerwony środek. Rób to tak długo, aż ujrzysz dwa idealne rogi. Następnie, obróć całą kostkę tak by róg idealny był po lewej, a nieidealny po prawej i wykonaj kolejny zestaw ruchów lewo-prawo.

Ruchy lewo-prawo wykonuje się tak długo, aż wszystkie rogi będą idealne, tzn. kiedy będą miały kolory na odpowiednich miejscach.

Przycisk do uruchomienia animacji. Do poprawnego działania wymagane jest oprogramowanie Java

 

Copyright by KostkaRubika.info 2003-2013. Wszystkie prawa zastrzeżone. Grafika i treść - Rubikman, Layout - Bartosz Grabowski