Lekcja 4 - drugi rząd ułożony

Świetnie Ci idzie! Twoja kostka, ma już na każdej bocznej ścianie co najmniej tak ładną literę "T" jak na rys. A. Twoim zadaniem na tej lekcji będzie wyczarowanie takich ruchów, by kostka wyglądała jak na rys. B. Nie jest to skomplikowane, choć wielu układającym lekcja ta spędza sen z powiek.

Najważniejsze w tej części kursu jest zrozumienie co, gdzie, kiedy, kto i z kim... i nie chodzi mi tu bynajmniej o romanse sąsiadów z naprzeciwka, ale o elementy dolnej ściany.

Spójrz na rys.C - najważniejszy na tej lekcji. Kolorem szarym o ciemniejszym odcieniu zaznaczyłem elementy, na które należy zwracać uwagę, ponieważ tylko one biorą udział w układaniu drugiego rzędu i kolory tylko tych klocków będziesz porównywać z kolorem dolnej ściany (tj. jej środkiem).

Elementy wskazane na rys.C będą uzupełniać drugi rząd według ściśle określonych reguł. Zawsze będzie tak, że miejsce do włożenia (w drugim rzędzie) będzie na przeciwległej ścianie niż klocek do włożenia, który tymczasowo jest na spodzie kostki (porównaj z rys.D). Układ kolorów elementu z dolnej ściany będzie zaś decydował czy miejsce do włożenia będzie w prawej lub lewej ścianie.

Kostka Rubika - układanie drugiego rzędu
rys. A

Kostka Rubika - układanie drugiego rzędurys. C

Kostka Rubika - układanie drugiego rzędurys. B

Kostka Rubika - układanie drugiego rzędurys. D


Wariant 1 - uzupełnienie drugiego rzędu - wkładamy z lewej strony

Spójrz na spód kostki i sprawdź jakiego koloru jest środek. Następnie spośród tych elementów dolnej ściany o których pisałem wyżej (rys.C) wybierz ten, który nie jest tego koloru co dolna ściana. W przykładzie poniżej (rys.1) masz w dolnej ścianie do wyboru dwa klocki. Pierwszy to żółto-czerwony, drugi to zielono-biały. Ponieważ dolna ściana jest biała, to do dalszego kręcenia możesz wybrać tylko klocek żółto-czerwony.

Szczególną uwagę zwróć, na ułożenie kolorów wybranego klocka. Żółty kolor jest na bocznej ścianie, czerwony na dolnej. Przekonasz się zaraz, że jest to dość ważne :)

Chociaż wybrany klocek ma dwie barwy, to w pierwszej kolejności interesuje nas tylko to jaki kolor jest na spodzie. Rzut gałki ocznej na rysunek i juz wiesz, że to czerwony. W związku z tym odnajdujemy boczną ścianę kostki w tym kolorze i ustawiamy ją jako przednią (obracamy przy tym całą kostką), a następnie dolną ścianą kręcimy tak, by wybrany klocek stał się częścią tylnej ściany (porównaj rys.1 i rys.2)

Następnym krokiem jest ustawienie kostki w pozycji gotowej do wykonywania ruchów. Jeśli nie masz jeszcze sklerozy, to przypominasz sobie z pewnością, że drugim kolorem wybranego klocka jest żółty... Mając to na uwadze, obracasz całą kostką tak, by ściana żółta była ścianą przednią.

Zauważ, że po tych manewrach klocek żółto-czerwony jest częścią prawej ściany, a miejsce do włożenia jest wbudowane w lewą ścianę, na skrzyżowaniu żółtej i czerwonej ściany (właśnie to pokazuje rys. D z początku tej lekcji).

Kostka Rubika - układanie drugiego rzędu - wkładanie z lewej strony Kostka Rubika - układanie drugiego rzędu - wkładanie z lewej strony Kostka Rubika - układanie drugiego rzędu - wkładanie z lewej strony Kostka Rubika - układanie drugiego rzędu - wkładanie z lewej strony
rys. 1
wybór klocka:
żółto-czerwony
rys. 2
ustawienie klocka
w pozycji wyjściowej
rys. 3. A.B.
ustawienie kostki w pozycji
wyjściowej do układania

Uwaga! Jeśli powyższe tłumaczenia są zbyt skomplikowane - zapomnij o nich i spróbuj w inny sposób. Wybierz z dolnej ściany odpowiedni klocek i sprawdź jakie ma kolory oraz który kolor jest z boku, a który na spodzie. Jeśli kolorem na boku jest żółty to obróć kostkę tak, by ściana żółta była przednią. Następnie sprawdź, po której stronie dotykają się ściany w kolorach takich jak wybrany klocek. W naszym przykładzie skrzyżowanie to jest po lewej stronie, dlatego dolną ścianą kręcimy tak, by nasz klocek był częścią prawej ściany.

Zauważ, że klocek do włożenia ustawiamy po przeciwnej stronie kostki (na przeciwległej ścianie) niż miejsce do jego włożenia.

Przy ustawieniu kostki jak na powyższych obrazkach wykonaj następujące ruchy zaczynając od tej ściany, do której klocek musi zostać włożony (tj. lewej)

  • lewa ściana raz w dół
  • dolna ściana raz w lewo
  • lewa ściana raz w górę
  • dolna ściana raz w lewo
  • przednia ściana raz w lewo
  • dolna ściana raz w prawo
  • przednia ściana raz w prawo = kostka żółto-czerwona ułożona w drugim rzędzie
Przycisk do uruchomienia animacji. Do poprawnego działania wymagane jest oprogramowanie Java

Wariant 2 - uzupełnienie drugiego rzędu - wkładamy z prawej strony

Drugi wariant jest niemal identyczny z pierwszym, ale powtórzę procedurę dla utrwalenia tych bardzo prostych :) ruchów. Jedyna różnica w obu wariantach jest taka, że miejsce do włożenia jest nie po lewej stronie, ale po prawej i co za tym idzie ruchy są nieco inne. Przekonasz się jednak, że to jest naprawdę łatwe.

W poniższym przykładzie, masz dwa klocki pasujące do schematu pokazanego na rys.C. Są to klocki: żółto-biały oraz zielono-czerwony. Tylko jeden z nich może być użyty podczas kręcenia. Jest to oczywiście zielono-czerwony, ponieważ nie jest ani trochę biały. Klocek, który ma na sobie taki sam kolor jak środek dolnej ściany nie może być użyty do dalszej zabawy (porównaj rysunki).

Mając wybrany klocek sprawdź jakie jest ułożenie jego kolorów. Następnie obracaj kostką i dolną ścianą tak by spełnić wcześniej opisane warunki. Dla przypomnienia:

  • kolor klocka, który jest na jego spodzie, mówi jak kręcić dolną ścianą. Obróć dołem tak, by klocek do włożenia był po przeciwnej stronie niż miejsce do włożenia, albo innymi słowy był po przeciwnej stronie niż ściana w jego kolorze (rys.1, rys.2 - poniżej)
  • kolor klocka, który jest na jego boku mówi Ci, która ściana będzie przednią podczas układania. Obróć więc odpowiednio kostką (rys.3.A.B.)

Kostka Rubika - układanie drugiego rzędu - wkładanie z prawej strony

Kostka Rubika - układanie drugiego rzędu - wkładanie z prawej strony

Kostka Rubika - układanie drugiego rzędu - wkładanie z prawej strony

Kostka Rubika - układanie drugiego rzędu - wkładanie z prawej strony

rys. 1
wybór klocka:
zielono-czerwony
rys. 2
ustawienie klocka
w pozycji wyjściowej
rys.3. A.B.
ustawienie kostki w pozycji
wyjściowej do układania

Przy ustawieniu kostki jak na powyższych obrazkach wykonaj następujące ruchy zaczynając od tej ściany do której klocek musi zostać włożony (tj. prawej)

  • prawa ściana raz w dół
  • dolna ściana raz w prawo
  • prawa ściana raz w górę
  • dolna ściana raz w prawo
  • przednia ściana raz w prawo
  • dolna ściana raz w lewo
  • przednia ściana raz w lewo = kostka zielono-czerwona ułożona w drugim rzędzie
Przycisk do uruchomienia animacji. Do poprawnego działania wymagane jest oprogramowanie Java

Wyjątki

Kostka Rubika - układanie drugiego rzędu

Podczas układania drugiego rzędu może okazać się, że:

  • na dolnej ścianie każdy element pokazany na rys.C ma ubrane gacie w kolorze dolnej ściany, czyli nie ma możliwości wyboru klocka
  • klocek jest włożony w drugim rzędzie, ale odwrotnie (patrz rys. obok). Taka sytuacja może zaistnieć sama z siebie, ale również wtedy, gdy nie zwrócisz uwagi na to, który kolor jak na spodzie, a który na boku.

Wskazany powyżej problem bardzo łatwo rozwiązać. Wystarczy sprawdzić, która strona jest nieprawidłowa i wykonać odpowiadające jej ruchy. Jeśli zatem trzymasz kostkę w pozycji jak na rys. obok, czyli nieprawidłowe ułożenie jest po prawej to wykonujesz ruchy jak z wariantu drugiego, jeśli po lewej to z pierwszego. Po wykonaniu ruchów z danego wariantu spójrz jeszcze raz na spód kostki - na 100% będzie tam klocek, którego potrzebujesz. A co z nim zrobić, to już doskonale wiesz.

 

Copyright by KostkaRubika.info 2003-2013. Wszystkie prawa zastrzeżone. Grafika i treść - Rubikman, Layout - Bartosz Grabowski