Lekcja 7 - ostatnie poprawki i ... koniec

Tak, tytuł lekcji nie kłamie. To już koniec. Przed Tobą ostatnie ruchy mające na celu ułożenie do końca dolnej ściany oraz trzeciego rzędu ścian bocznych. Ta część kursu jest banalnie prosta i w zasadzie daje najwięcej satysfakcji bo pozwala zobaczyć ułożoną kostkę. Nie odwlekaj więc tego momentu i spójrz na spód kostki. To co zobaczysz na dole będzie pasować do jednego z czterech (!) możliwych wariantów. Przy odrobinie szczęścia możesz zobaczyć spód ułożony, ale częściej ujrzysz układ kolorów dolnej ściany który będzie wyglądać jak Litera H, Litera X, oraz odwrócona litera F. Innej opcji niż te 4 wymienione i poniżej zobrazowane nie ma! Jeśli na Twojej kostce jest inny wariant... zajrzyj do działu FAQ.

W zależności od wyglądu Twojej kostki (porównaj z rysunkami) będziesz wykonywać odpowiednie ruchy (albo zestaw 11 albo zestaw 7). Szczególna uwagę zwróć na sposób w jaki ułożone jest "odwrócone F".


Kostka Rubika - układanie dolnej ściany - wariant z ułożonym spodem

Spód ułożony

Kostka Rubika - układanie dolnej ściany - wariant z literą H

Litera H

 

Spód ułożony: Sprawdź czy, któraś z bocznych ścian jest już ułożona. Jeśli tak, to ustaw całą kostkę tak, by ułożona już boczna ściana była z tyłu (by była całą tylną ścianą) i wykonaj ruchy jakie są obok. Jeśli ściany, o której teraz mowa nie ma  - ruchy wykonujesz te same.

Ruchy te wykonuj do skutku, tzn. tak długo aż cała kostka będzie ułożona pamiętając by po każdym ich wykonaniu (wszystkich 11) sprawdzić, czy któraś z bocznych ścian jest całkiem ułożona i ustawić ją jako tylną.

Litera H: Wykonaj ruchy opisane obok. Efektem kręcenia powinno być "odwrócone F", które układamy według opisu zamieszczonego poniżej. Może się także zdarzyć, że cała kostka będzie ułożona, ale ja takiego szczęścia jakoś nigdy nie mam :)

 
 1. środek raz w dół
 2. dolna dwa razy w lewo
 3. środek raz w górę
 4. dolna raz w lewo
 5. środek raz w dół
 6. dolna dwa razy w lewo
 7. środek raz w górę
 8. dolna raz w lewo
 9. środek raz w dół
 10. dolna dwa razy w lewo
 11. środek raz w górę

Kostka Rubika - układanie dolnej ściany - wariant z literą X

Litera X

Kostka Rubika - układanie dolnej ściany - wariant z odwróconą literą F

Odwrócone F

 

Litera X: Wykonaj ruchy opisane obok. Efektem kręcenia powinno być "odwrócone F", które układamy według opisu zamieszczonego obok. Może się także zdarzyć, że cała kostka będzie ułożona. Niektórym udaje się ta sztuka...

Odwrócone F: Zanim zaczniesz kręcić, upewnij się, że układ klocków na dolnej ścianie przypomina to co widzisz na obrazku (to bardzo ważne!). Efektem wykonania 7 ruchów jest ułożenie się kostki lub tylko dolnej ściany. W tym drugim przypadku wykonujesz 11 ruchów, o czym piszę kilka linijek wyżej.

 
 1. środek raz w dół
 2. dolna raz w lewo
 3. środek raz w górę
 4. dolna dwa razy w lewo
 5. środek raz w dół
 6. dolna raz w lewo
 7. środek raz w górę

Przycisk do uruchomienia animacji. Do poprawnego działania wymagane jest oprogramowanie Java

Spód ułożony

Przycisk do uruchomienia animacji. Do poprawnego działania wymagane jest oprogramowanie Java

Litera H

Przycisk do uruchomienia animacji. Do poprawnego działania wymagane jest oprogramowanie Java

Litera X
 

Przycisk do uruchomienia animacji. Do poprawnego działania wymagane jest oprogramowanie Java

Odwrócone F


A więc... kostka ułożona :) Szczerze gratuluję! Teraz pomieszaj ją i zacznij układać od nowa... albo zajrzyj na lekcję 8 i przekonaj się, że ułożona kostka to jeszcze nie koniec zabawy. Mam nadzieję, że czas spędzony na tym kursie będzie dla Ciebie miłym wspomnieniem i że chętnie opowiesz o tym miejscu rodzinie i znajomym.

Będzie mi niezmiernie miło jeśli odwiedzisz Księgę Zakręconych Gości i pochwalisz sie w niej ułożeniem Kostki oraz zachęcisz początkujących do podjęcia takiego wyzwania razem z moim kursem :) Możesz także kliknąć "Lubię to", wtedy zareklamujesz kurs na Facebooku :)

Radek (Rubikman)

 
Copyright by KostkaRubika.info 2003-2013. Wszystkie prawa zastrzeżone. Grafika i treść - Rubikman, Layout - Bartosz Grabowski